Bez kategorii

Zastosowania VR, o których nie miałeś pojęcia

Przerażona kobieta, wyposażona w zestaw VR

Filmy 360, gry, zdjęcia, czyli ogólnie pojęta rozrywka to oczywiste zastosowanie technologii VR. W pierwszym lepszym markecie z elektroniką znajdziemy stoisko, gdzie możemy podłączyć się do Matriksa. Jednak wirtualna rzeczywistość trzyma w sobie tyle potencjału, że odmieni (albo już odmieniła) wiele dziedzin życia. Medycyna, biznes czy architektura to tylko wybrane obszary.

 

Będziesz zakładał gogle u dentysty

 

Pacjent u dentysty z założonym headsetem VR

 

Przebadano 79 pacjentów – 2/3 z nich wyposażono w zestaw do wirtualnej rzeczywistości, a resztę z nich skazano na leczenie ‚tradycyjne’. Pacjentów z headsetem podzielono na tych, którym włączono widok plaży oraz na tych, którym pokazano widoki miasta. Pacjenci, którzy doświadczyli dentysty na plaży wskazywali na znacząco niższy ból niż pozostała grupa. Pacjenci ‚w mieście’ czuli się podobnie do tych bez zestawu VR. To spokojny widok plaży działał łagodząco. 

 

Nowa praca? Najpierw szkolenie w VR!

 

Amerykański Walmart korzysta z wirtualnej rzeczywistości, aby szkolić swoich nowych pracowników. Razem z firmą STRIVR potrafią zasymulować różnego rodzaju scenariusze i problemy do rozwiązania dla pracowników. Od rozbitego słoiczka w alejce po gigantyczne wyprzedaże Black Friday. Pracownik Walmartu jest gotowy na wszystko!

Pracownik szkolący się na headsecie VR

 

By leczyć zespół stresu pourazowego (PTSD)

 

Tradycyjnie lekarze stosują terapię ekspozycyjną, aby leczyć prawie 8 milionów dorosłych cierpiących na PTSD rocznie. Terapia ekspozycyjna zachęca pacjentów do opowiadania o swoich traumach, wizualizowania ich w swoich wyobrażeniach i wyjaśniania lekarzowi, co czują, gdy doświadczają stresującego scenariusza. W rzeczywistości wirtualnej stosuje się tę samą metodę. Używa się zestawów słuchawkowych do tworzenia wirtualnego świata z elementami militarnymi (na przykład helikoptery, karabiny maszynowe i pociski mogą być używane, by symulować doświadczenia wojenne). Pacjent jest następnie poproszony, by opowiedział o swoich odczuciach i przeżyciach.

 

Żołnierz w headsetcie VR

 

By szkolić studentów medycyny

 

Wirtualna rzeczywistość zapewnia studentom medycyny środowisko do przeprowadzania zabiegów i procedur, pozwalając im popełniać błędy bez wpływu na zdrowie pacjenta i przygotowywać się na nieoczekiwane sytuacje. Przeprowadzenie „praktycznej” procedury i umożliwienie interakcji z wirtualnym pacjentem pozwala uczniom rozwijać ich umiejętności, które później mogą zastosować w prawdziwym świecie.

 

Student medycyny z zestawem VR

 

By pomóc wybrać Ci miejsce na wakacje

 

Podróżni, którzy chcący zarezerwować kolejną podróż, mogą wybrać cel, hotel lub miasto, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania. Na przykład klienci w centrum handlowym w Wielkiej Brytanii mogą zobaczyć przelot helikopterem wokół Nowego Jorku lub przejażdżkę statkiem po Statucie Wolności.

 

Obraz "jak wygląda VR"

 

Jak widać VR znajduje zastosowanie nie tylko w branży rozrywkowej. Pytanie, w której z kolejnych branż będziemy mogli doświadczyć wirtualnej rzeczywistości.

You Might Also Like

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz