Poradniki 360

Jak oglądać filmy 360?

Filmy sferyczne są nową technologią nagrywania obrazu. Dzięki nim widz może znaleźć się w samym środku wydarzeń, może przenieść się na drugi koniec świata i dzięki nim zobaczyć dokładnie miejsca, w których być może osobiście nie uda mu się być. Dzięki takim udoskonaleniom możemy zobaczyć kawał świata nie ruszając się nawet z domu. Ale czy do oglądania filmów 360 potrzebne są jeszcze inne specjalistyczne sprzęty? Czy można oglądać je w domu na zwykłym telewizorze?

Dzięki temu, że filmy sferyczne zyskują na popularności to nie ma już teraz żadnego problemu z wrzuceniem ich do sieci. Po przygotowaniu takiego filmu w odpowiednim programie, możemy go po prostu udostępnić na swoim kanale na YouTube czy Facebooku. Coraz więcej firm czy większych marek używa tego typu filmów do reklamowania swoich produktów. Nic więc dziwnego, że jest ich w sieci coraz więcej. I zapewne w kolejnych latach pojawi się ich jeszcze więcej i więcej.

 

Najwięcej filmów tego typu znajdziemy oczywiście na YouTube – największym gigancie jeśli chodzi o jakikolwiek rodzaj wideo. Znajdziemy tam całe kanały poświęcone filmom wykonywanym w 360 stopniach. Tematyka takich filmów jest naprawdę wszelaka. Od filmów związanych ze spedycjami kosmicznymi, pierścieniami Saturna, startem rakiet, przez zwiedzanie wielkiego kanionu, Paryża, Białego Domu, podziwianiu aktywnego wulkanu, po obserwowanie życia pand, surferów na wzburzonych falach, blisko pod pływających rekinów, kolorowych raf koralowych, dzikiego rodeo czy oglądania wnętrza jaskini. Wszystko to dostępne zaledwie po kliknięciu przycisku rozpoczynającego odtwarzanie. Wiele z tych filmów ma około miliona wyświetleń, zdobywanych w bardzo krótkim czasie. Pokazuje to jak bardzo lubimy tego typu atrakcje.

 

A co jeśli chodzi o Facebooka? Tam dużo częściej natkniemy się na filmy sferyczne będące reklamą czy zachętą do innej strony. Bardzo często różne fanpage zachęcają do odbywania takich wirtualnych wycieczek po różnych miejscach świata. Mogą być one motywatorem do wybrania się w daleką podróż lub do kupna danego przedmiotu. Tak czy inaczej przyciągają one uwagę i najczęściej są faktycznie bardzo interesujące.

 

Ale jak zabrać się za seans takiego filmu? Skoro są one dostępne na Facebooku czy YouTube to muszą być dostępne dla każdego kto porusza się w tych portalach. I tak właśnie jest. Filmy wykonane w 360 stopniach możesz oglądać nawet na zwykłym komputerze (najczęściej musisz mieć jedynie zaktualizowaną przeglądarkę). Jeśli chodzi o smartfony to również jest to możliwe. Zazwyczaj wystarczy zainstalować odpowiednią aplikację. YouTube jest również taką aplikacją. Od 2015 roku za jego pomocą możemy oglądać filmy sferyczne. Nie musisz nawet szukać czy uruchamiać  tam specjalnych funkcji. Wystarczy, że tak jak zazwyczaj odpalisz film z wyszukiwarki. I tyle. Aplikacja sama dostosowuje obraz do rozdzielczości. W zależności od ustawień, możesz albo przesuwać telefonem na boki, aby zobaczyć obraz z innej strony, lub zwyczajnie robić to poprzez przyciski na ekranie. Dodatkowym atutem aplikacji YouTube jest to, że wspiera ona VR. Więc jeżeli macie w domu jakiekolwiek okulary do oglądania wirtualnej rzeczywistości to możecie śmiało oglądać w nich filmy 360 z tej aplikacji.

 

No właśnie – okulary. Na rynku dostępnych jest coraz to więcej okularów do oglądania wirtualnej rzeczywistości. Jedne z nich są gadżeciarsko drogie, inne całkiem tanie, a są dostępne nawet całkiem darmowe.

 

Oto kilka przykładów na zachętę:

 

  • Google Cardboard – produkt od Google. W ich ofercie znajdziesz wiele ciekawych, śmiesznych modeli za niewielką cenę. Od 19 do 260 zł. Ale możesz także zabawić się w małego projektanta i samemu je stworzyć. Google udostępnia szczegółową instrukcję krok po kroku jak z kartonu złożyć sobie gogle.
  • Samsung Gear VR – produkt bardzo dobrej jakości za dobrą cenę ok 499- 549 zł.
  • DreamZ – bardzo lekkie i wygodne okulary. Ich cena to ok. 299 zł. Zapewniają szeroki kąt widzenia.
  • PlayStation VR – doskonały gadżet twórców popularnych konsoli do gier. Cena to ok. 1 300 – 2 299 zł.
  • HTC Vive – zapewniają wysoką jakość obrazu, a zarazem pełną swobodę ruchów. Cena ok. 4 199 zł
  • Oculus Rift – bardzo dobry sprzęt, posiada własne słuchawki. Cena to ok. 3329 zł.

 

Jak zatem widać, sprzęt do VR może być bardzo zróżnicowany cenowo. Wszystko zależy od posiadanych funduszy i chęci posiadania takiego gadżetu. Ciekawa zabawka.  

You Might Also Like

Brak komentarzy

    Dodaj komentarz