Jak oglądać filmy 360 na YouTube?

jak ogladac filmy 360

Filmy 360 stopni podbijają świat. Nie każdy jednak wie, czym one naprawdę są.

Dlatego warto na początku wyjaśnić sobie tę kwestię. Filmy 360 stopni pozwalają widzowi włączyć się w sam środek akcji danego filmu. Pozwala uniknąć mu przebywanie w sztywnym, prostokątnym kadrze bez życia, który znamy z ekranów telewizji, komputera czy kin. Mamy możliwość zobaczenia wszystkiego dookoła – stąd nazwa filmów 360 stopni.

Zwiększa to nasze doznania z oglądania filmu, czyni nas jego bohaterami. Zostajemy przeniesieni do niego. Możemy oglądać, co chcemy i jak chcemy. Nie istnieją w tej kwestii żadne ograniczenia. Brzmi to kosmicznie, jednak po obejrzeniu wideo w takiej technologii zrozumiemy dobrze definicję filmów 360 stopni. Nasuwa się jednak proste pytanie – jak możemy oglądać takie filmy?

Filmy 360 – YouTube

Z pomocą przychodzi nam gigant internetowy – samo Google. Każdy z nas zna YouTube’a. Od 2015 roku serwis ten w formie aplikacji na dotykowe urządzenia przenośne umożliwia nam oglądanie filmów w technologii 360 stopni.

YouTube ma bardzo łatwy interfejs, z którym poradzą sobie bez problemu nawet starsi jego użytkownicy. Wszystko jest uporządkowane, w jednym miejscu, dokładnie opisane. Umożliwia swobodne wyszukiwanie i filtrowanie wyników wyszukiwania. Co należy zrobić, by oglądać filmy 360 stopni na YouTube? Odpowiedź jest bardzo prosta – nic.

Nie trzeba instalować kolejnych wtyczek, włączać specjalnych opcji czy trybów odtwarzania. Filmy w tej technologii są tak samo łatwe do odtworzenia, jak tradycyjne, z prostokątnymi kadrami. Dzięki sile i możliwości naszych palców możemy przesuwać film, przybliżać, oddalać się, być w wybranym przez nas miejscu na filmie, dołączyć się do akcji w nim.

Jeśli posiadamy żyroskop w swoim modelu (musisz sprawdzić to na stronie producenta) także poruszanie telefonem w różne strony pozwala zmienić nam kąt widzenia na filmie.

Oglądanie filmów 360 na komputerze

Takich możliwości nie oferuje nam desktopowa wersja YouTube’a na komputery z braku możliwości działania dotykowo i ruchowo. Możesz jednak poruszać obraz za pomocą strzałek lub myszki.

Mimo to pozwala na utworzenie swojej ulubionej playlisty, którą swobodnie możemy zapisać i odtworzyć na aplikacji od Google. YouTube w pełni wspiera technologię VR. Czym ona jest? Po prostu wirtualną rzeczywistością oglądaną przez specjalne skonstruowane do tego gogle. Aplikacja pozwala na kompatybilność z tymi niezwykłymi goglami i pozwala podzielić obraz dla naszego prawego i lewego oka. Od 2016 roku YouTube ma możliwość słyszenia dźwięku przestrzennego na niektórych proponowanych filmach. Co daje taka możliwość? Słuchawki przystosowane do takiej technologii pozwalają ich użytkownikom słyszeć niezwykłe dźwięki, które zwiększają nasze wrażenia przebywania w akcji w filmie 360 stopni.

YouTube jest świetną alternatywą dla osób chcących bliżej poznać filmy w technologii 360 stopni. Wystarczy do tego nasz smartfon z zainstalowaną aplikacją od Google, by cieszyć się z pośrednim uczestniczeniu w akcji w udostępnionym przez serwis filmach w tym niezwykłym trybie. Dla osób chcących jeszcze bardziej cieszyć się z możliwości oglądania takich filmów, polecany jest zakup gogli dla wirtualnej rzeczywistości.