Jak oglądać filmy 360 na smartfonie lub telefonie?

Filmy 360-stopniowe zwane są również filmami sferycznymi. To nowa technologia obrazu, która pozwala wrzucić widza w centrum akcji. Dzięki tej technologii można rozglądać się dookoła i nie trzeba ograniczać się do tradycyjnego, prostokątnego, statycznego ekranu. Widz może manipulować obiektywem pod różnymi kątami. Osoby, które nie są posiadaczami Google Cardboard nie muszą się obawiać. Na telefony działające w systemie Android powstało wiele ciekawych aplikacji, które umożliwiają oglądanie filmów 360-stopni bez pomocy gogli VR. Warto pamiętać, że nie wszystkie zasługują na uwagę. Oto kilka ciekawych pozycji.

Youtube

Niekwestionowanym zwycięzcą jest aplikacją, którą zapewne każdy właściciel telefonu ma zainstalowaną w swoim sprzęcie. Mowa o YouTube. Strona ta ma największą bazę filmów 3D i prosty interfejs. Nie potrzeba żadnej umiejętności, aby oglądać filmy na tej stronie. Wystarczy włączyć film, zupełnie jak każdy inny. Kąt nachylenia możemy zmieniać czujnikiem ruchu lub ruchami smartfona. Można również przesuwać palcem po ekranie. To bez wątpienia największa platforma filmowa na świecie. Możemy dzięki niej odbyć wycieczkę panoramiczną po dowolnym mieście, jakie chcemy zwiedzić. Youtube pozwala również na korzystanie z dźwięku przestrzennego. Dzięki słuchawkom będziemy mogli zlokalizować źródło dźwięku w dowolnym miejscu. Wadą tej aplikacji jest fakt, że nie może ona odtwarzać filmów umieszczonych w pamięci telefonu. Osoby, które chcą oglądać takie filmy, mają alternatywę w postaci…

Go VR

Go VR czyli z aplikacją, które fantastycznie radzi sobie z popularnymi w sieci formatami wideo. Cechuje ją równie prosty interfejs, jak w przypadku Youtube. To aplikacja, która nie nadaje się tylko i wyłącznie do oglądania filmów. Aplikacja ta wspiera pliki lokalne, co dla niektórych użytkowników jest ogromnym atutem. Filmy sferyczne mają świetną rozdzielczość i wagę, dlatego w przypadku braku dostępu do szybkiego łącza, możemy być sfrustrowani. Aplikacja bez żadnego problemu odtwarza pliki w wielu formatach, między innymi AVI, MP4. Jest kompatybilna z materiałami 3D i 2D nagrywanych telefonem. Kiedy ekran załaduje się, użytkownik samodzielnie wybiera tryb pracy. Użytkownicy sferyczni docenią opcję ,,360′, która daje możliwość sterowania żyroskopem smartfona, czy też tabletu oraz na przesunięciu palcem. Filmy można odtwarzać również w sposób tradycyjny.

VR Media Player

Jest to kolejna ciekawa alternatywa dla użytkowników ceniących prosty interfejs. Fani fotografii również docenią tę aplikację. Pozwala ona odtwarzać nie tylko filmy ,,360” ale również zdjęcia panoramiczne. Działa poprzez przemieszczanie żyroskopu, przesunięciu palcem, czy też wykorzystuje rotację ekranu, przydatną szczególnie w przypadku zdjęć. Odtwarza ona pliki MP4, AVI i innego rodzaju pliki. Użytkownicy mają do wyboru kilka stopni konwersji, dzięki czemu można uzyskać między innymi efekt rybiego oka. Używając tej aplikacji, nie mamy możliwości oglądania filmów online. Aplikacja wspiera jedynie pliki zamieszczone w pamięci telefonu.