filmy 360

Historia filmów 360 w pigułce

filmy 360

Filmy tworzone w technologii 360 stopni w ostatnim czasie zyskały na swojej popularności z powodu wielu relacji live, reportaży i wideo dostępnych na Internecie (między innymi na YouTube). Wcześniej jednak nie były one tak powszechne. Filmy sferyczne zastąpiły jeszcze niedawno cieszące się sławą wirtualne wycieczki, a wcześniej – ręcznie sklejane zdjęcia. Dziś jednak – jak na XXI wiek przystało – filmy 360 stopni rozwijają się i zmieniają, a jednocześnie przyciągają coraz większą ilość zainteresowanych ich zaletami.

zdjęcia i filmy 360

Pierwszą, a ściślej mówiąc – pokrewną technologię tego typu zastosowało Google w trakcie tworzenia dziś doskonale wszystkim znanego projektu Google Street View.

Filmy 360 – Google Street View

Filmy sferyczne składają się z kilku obrazów stworzonych za pomocą kilku aparatów jednocześnie. Pierwszy obraz o kącie 360 stopni powstał po zamontowaniu aparatu z soczewkami 11-image sensing na samochodzie w ramach sfilmowania Manhattanu. To właśnie wtedy postawiono poważny krok w stronę rozwoju filmów sferycznych. Obecnie – w ciągu stosunkowo krótkiego czasu – wideo 360 stopni bardzo się rozwinęło. Co ważniejsze, istnieje możliwość kręcenia filmów tego typu na żywo i udostępniania ich między innymi na YouTube, bądź też na Facebook’u. Jest to ogromny przełom i krok w stronę widzów, bowiem nie są oni już skazani na zwykły, prostokątny obraz i konkretną perspektywę, która jest zamknięta w ściśle określonych ramach. Według Toma McGoverna, dyrektora marki Immersive Media, technologia ta wnosi więcej życia i tchnienie w oglądających, niż w przypadku filmów, którymi kieruje operator. Im więcej osób korzysta z wideo 360 stopni, tym większe są oczekiwania względem nich.

Popularność filmów 360

Nie każdy jednak ma świadomość, iż pewnego rodzaju zalążkiem filmów sferycznych były ręcznie sklejane zdjęcia, tworzące panoramy (również sferyczne). Początkowo robiono fotografie tego samego miejsca „dookoła” osi danej lokalizacji, a następnie – najprościej mówiąc – sklejano je ręcznie za pomocą odpowiednich aplikacji komputerowych. Ich składanie oparto na poszukiwaniu, a także dopasowywaniu do siebie punktów kontrolnych. W ten sposób właśnie powstały panoramy 360. Po ich świetności przyszedł czas na wirtualne wycieczki. Takowe do dziś można spotkać między innymi na stronach urzędów miast, bądź muzeów (i nie tylko).

Jest to doskonała okazja do obejrzenia danej lokalizacji bez konieczności wyjazdu i wychodzenia z domu. Jednak – co warto zaznaczyć – nie widzimy na nich obrazu żywego (ruchomego), w przeciwieństwie do filmów tworzonych w technologii 360 stopni.

Filmy sferyczne – mówiąc wprost – łączą w sobie zarówno zdjęcia, jak i animacje, tworząc ruchomy obraz dostępny pod każdym kątem dla widzów. Wszystko to sprawia, iż oglądający sami decydują, co w danej minucie filmu będą oglądać. Nie są już skazani na prostą, ścisłą i – niejednokrotnie – nieciekawą perspektywę ukazywaną tylko i wyłącznie przez operatora.

Oglądając wideo w technologii 360 stopni sami stajemy się niejako reżyserami i przejmujemy kontrolę zarówno nad obrazem, jak i perspektywą.

You Might Also Like

1 komentarz

  • Reply
    TOP 10 filmów 360 #3 – Filmy 360
    3 października 2017 at 11:24

    […] miałeś okazji dowiedzieć się o co chodzi z tymi filmami to możesz poszerzyć swoją wiedzę tutaj. Na tej stronie znajdziesz materiały poświęcone głównie tej tematyce. Opowiadamy o filmach, […]

Dodaj komentarz