Czym są filmy 360?

Coraz bardziej popularne w ostatnim czasie stają się filmy 360 stopni, a w szczególności z perspektywy pierwszej osoby. Jak tego dokonać? Otóż, obecnie technologia niezwykle szybko rozwinęła się, tworząc między innymi gogle VR, dzięki którym filmy są nagrywane w 360-stopniach. Za ich sprawą każdy widz może poczuć się niczym w innej rzeczywistości, a nawet – dokonać rzeczy niemożliwych, takich jak przejażdżka bolidem Formuły 1 za sterami Mercedesa, bądź Ferrari czy też skok ze spadochronem i to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu.

Filmy 360 stopni

Najprościej mówiąc, filmy 360 stopni to nic innego, jak technologia obrazu na miarę XXI wieku, która pozwala widzowi wcielić się w konkretną osobę, bohatera lub też – jak wcześniej – kierowcę wyścigowego. Co więcej – obecnie nie jesteśmy już skazani tylko i wyłącznie na prostokątny i mocno zawężony obraz, bowiem przenosząc się do innej, wirtualnej rzeczywistości w filmach 360 widzimy wszystko to, co dzieje się wokół. W ten sposób możemy rozglądać się dookoła, podziwiać widoki czy też dostrzegać szczegóły, których w normalnym filmie nie jest nam dane zobaczyć.

Filmy wykonane w technologi 360 stopni

Filmy 360 najlepiej jest oglądać za pomocą gogli VR, które podłącza się między innymi do telefonów marki Samsung, bądź komputerów typu HTC Vive oraz Oculus Rift. Jeśli jednak nie posiadamy gogli, możemy – choć z całą pewnością nie tak efektownie – obejrzeć filmy nakręcone za pomocą tejże technologii w Internecie – na YouTube, bądź na Facebooku. Wówczas mamy możliwość obracania obrazu za pomocą myszki w dowolnych kierunkach. Niejednokrotnie można również zobaczyć niebo, bądź trawę – przesuwając w górę oraz w dół.

Filmy 360 – wbrew pozorom – nie są zwykle kręcone sprzętem nowoczesnym, a jedynie urządzeniami, które mogą  rejestrować wideo sferyczne. Jeśli jednak chcemy nakręcić film profesjonalny, wówczas stosujemy tak zwane rigi – zaawansowane zestawy pozwalające kręcić obraz 3D za pomocą stereoskopii. W ten sposób każde oko ma możliwość oglądać nieco bardziej przesuniętego obrazu, co wytwarza złudzenie trójwymiarowości.

Filmy 360 są także kręcone z warstwą audio, czyli dźwiękiem, który doskonale dopełnia obraz. Dźwięk zachowuje się tak, jak w świecie rzeczywistym, czyli reaguje między innymi na ruchy (za sprawą zastosowania dźwięku binauralnego, dwuusznego). Jest on nagrywany tak, aby jak najrzetelniej odzwierciedlał odbiór fonii przez widza.

Z pomocą gogli VR, film 360 w pełni pochłania uwagę widza i pozwala mu skupić się tylko i wyłącznie na wyświetlanym obrazie. W przeciwieństwie do wielu ekranów oraz innych czynników rozpraszających, zakładając gogle nie widzimy nic, poza wirtualną rzeczywistością.

W porównaniu z filmami 3D, które często są puszczane w kinach – technologia 360 stopni jest o wiele bardziej realistyczna. Pozwala ona dostrzec wszystko wokół i uniemożliwia tak zwane manipulowanie obrazem. Obecnie technologia VR potrafi przyciągać uwagę wielu osób na całym świecie. W krótkim czasie zyskała ogromną popularność, dlatego też jej potencjał jest niezwykle duży.

 

Oglądanie filmów 360 na telefonie

Wróć do głównej.

VR na Wikipedii